Hűtőszekrény az otthonunkban

Hogyan lett a hűtőszekrény alap a konyhánkban?

Manapság már elképzelhetetlen egy olyan háztartás, ahol ne lenne egy hűtőszekrény. A hűtőszerény képes megkönnyíteni az életünket, ugyanis frissen és hidegen tárolja az ételeinket, így nem indulnak azonnal romlásnak. Hidegen tartja az italt, melyet szívesen fogyasztunk barátainkkal akár egy meccs nézése közben is.
Mindenképpen mondhatjuk azt, hogy a hűtőszekrények felettébb hasznosak az életünkben és meglehetősen meg is könnyíti azt számunkra. De, mi is pontosan ez a szerkezet és mekkora utat tett meg egészen a mi konyhánkig?

Mi is az a hűtőszekrény?

A hűtőszekrény olyan elektromos szerkezet, mellyel mesterséges módon képesek vagyunk előállítani a környezetnél alacsonyabb hőmérsékletet és azt a hőmérsékletet tartósan fenntartani. Hűtést természetes vagy mesterséges eljárással lehet végezni.
Ennek az eljárásnak a természetes módja az, ha valamilyen hideg tárgyat hozunk kapcsolatba a hűtendő hellyel. Köztudott, hogy évszázadok óta használatos a vízjéggel való hűtés. Télen képződött jeget jól szigetelt árnyékos tárolókba, jégvermekbe rakták, itt még a forró nyári napokra is megmaradt annyi jég, hogy fel lehetett használni frissítők készítéséhez.

hutoszekreny_pic2

Manapság már mesterséges hűtésre a hűtőszekrények (hűtőgépek) szolgálnak. A hűtőszekrény különleges találmány, ugyanis képes zárt terek, szilárd anyagok, folyadékok és gázok hűtésére is, mint az otthonunk egyedi berendezési tárgya. A termodinamika második főtétele alapján „A hő nem juthat egy hidegebb testről melegebbre anélkül, hogy egyéb folyamatok is lezajlanának…”
Ebből az következik, hogy csak energiabefektetéssel vonható el hő egy melegebb testből. A gyakorlatban ezt a párolgás hatására bekövetkező hőelvonással, vagy termoelektromos módszerrel lehetséges elérni.

Az élelmiszerek eltarthatóságában nagyon fontos szerepet játszik az alacsony hőmérsékleten való tárolás, amit már az őskorban is felismertek, hiszen az elejtett vadat hóval, jéggel hűtötték. Később az ókori görögök és a rómaiak földbe ásott jégvermeket használtak az élelmiszerek tárolására, a középkorban pedig pincékben és kutakban hűtötték az élelmet. A jéggel történő hűtésnek egészen a 19. századig meghatározó szerepe volt. A kisebb méretű háztartási hűtőszekrények csak a 20. század elején jelentek meg. Az első elektromos hűtőszerényt, Chicagoban, adták el, és azóta karrierje töretlen. 
 Napjaink hűtőszekrénye már nemcsak a hűtésre helyezi a hangsúlyt, hanem sokkal inkább a család mindennapi életének részese kíván lenni, és ennek megfelelően különböző okos funkciókkal turbózzák fel őket. Ráadásul a modern hűtőszekrény a konyhabútor divatjával változik, így a gyártók is egyre nagyobb figyelmet fordítanak a designra is, a praktikus kialakítás és a költséghatékony működés mellett.

A hűtőszekrény története

A hűtőszekrény hosszú utat tett meg a kezdetektől egészen napjainkig.
A legelső megjelenése, 1748-ban egy glasgow-i egyetemen történt, amikor ugyanis ott alkalmaztak először mesterséges hűtést. 1805-ban megjelent az első gőzzel működő hűtőgép, majd 1842 az első levegőközeges hűtőgép. Ezt követően a 1859 az első abszorpciós hűtőgép.
Érdekesség lehet, hogy sok más találmányhoz hasonlóan a hűtőszekrény is egy sor korábbi találmányon alapul. Jacob Perkins találta fel, aki 1834-ben nyújtott be szabadalmi kérelmet a „jég- és hideg italok készítésére alkalmas készülékre”. Jacob Perkins volt az első ember, aki a Cullen által feljegyzett alapelveket a gyakorlatban is hasznosítva megépítette hűtőgépét. Perkins nem csak elpárologtatta a salétromos étert, hanem a képződött gázt nagy nyomás alatt újra folyadékká alakította, hogy az felhasználható maradjon az újabb hűtési folyamatban. Ezzel gyakorlatilag létrehozta a modern hűtőszekrények prototípusát. Mivel Londonban élt és dolgozott, ezért Perkins 1834-ben brit szabadalomért folyamodott, nem amerikaiért. Perkins nem használta ki találmánya kereskedelmi lehetőségeit, de a találmányán alapuló szerkezetek gyártásával párhuzamosan indult be az amerikai és az ausztrál hűtőgyártás.
A francia Charles Tellier 1868-ban szabadalmaztatta a hűtőhajó tervét, és meg is tervezte a világ első hűtőhajóját, a Le Frorifique-et.
Az első „igazi” (kompresszoros) hűtőgépet Carl von Linde fejlesztette ki 1876-ban. Ennek hűtőközege ammónia volt. Az első mélyhűtővel is felszerelt hűtőgépek 1939-ben jelentek meg majd pedig 1913 az első háztartási hűtőgép piacra kerülése következett Amerikában.

hutoszekreny_pic3

1928-ban történt a FREON feltalálása, majd 1938 az Elektrolux cég piacra dobja az első fagyasztó kamrás hűtőgépeit. Az1940-es években megjelennek a kompakt/mini hűtőgépek/ hűtőgépek, továbbá 1974 a FREON gáz ózonkárosító hatásainak a felfedezése is kiemelkedő fordulatot vett a hűtőszekrény életében. 1970-es évek után rohamos fejlődésnek indult a hűtőgép gyártás és forgalmazás.

Hűtőszekrény napjainkban

Manapság már teljes mértékben elengedhetetlen, hogy a háztartásunk része legyen, s otthonunk hűtőszekrény nélkül elképzelhetetlen lenne. Hosszú utat kellett megjárnia ennek a találmánynak, de szinte bizonyos, hogy mindenki nagyon örül neki, hogy a világbajnokság nézése előtt van hol hűtenie a söröket.