A mellékvese működési zavar és okai

Mit jelent a mellékvese működési zavar?

Az emberi szervezet meglehetősen sokoldalú. Nagyon sok szervvel és testrésszel rendelkezünk, például vannak veséink és mellékveséink is. Ezek a testünk mindkét oldalán, a vesék felső pólusánál találhatók. A mellékvesék két fő részből állnak. Ezek a külső kéregállomány és a belső velőállomány. Ezen részek is jól elkülönülnek egymástól, az egyedfejlődés során is másból képződnek, és más a betöltendő funkciójuk is. Ez azért is fontos, mert a kéregállomány három részre tagolható. Ezek a kéregállományok pedig egyéb különböző hormonok képzésében játszanak szerepet. 

A mellékvese életfontosságú hormonok termeléséért felel. Ha a működése nem megfelelő, akkor súlyos hormonbetegségeket okoz. Ezeknek némely formája életveszélyes állapothoz is képes vezetni. Emiatt érdemes a mellékvese működési zavar mihamarabbi megelőzése és kivizsgálása is.

mellékvese-működési-zavar_pic2

A mellékvese működési zavar betegségei

Ha a mellékvesék nem működnek megfelelően, különféle problémák képesek kialakulni.
Több betegség is előidézheti a mellékvesekéreg mindhárom rétegének pusztulását, illetve a nem megfelelő működés betegségeket is generálhat.
A mellékvesekéreg glükokortikoid hormonjainak túltermelődése okozza az úgynevezett Cushing-szindrómát. A Cushing-szindróma bármely életkorban előfordulhat, azonban a leggyakoribb 20-50 éves kor között. 

Az utóbbi években, évtizedben a károsodás oka nagyobbrészt autoimmun betegség, de korábban leggyakrabban a tuberkulózis idézte elő azt. Daganatáttétek vagy bizonyos fertőzések is okozhatják a kéreg károsodását még.
Amennyiben a beteg nem kap azonnali hormonpótló terápiát, belehalhat a kialakult mellékvese-elégtelenségbe.

A mellékvese akkor is elsorvadhat, ha a beteg valamilyen ok folytán tartósan nagy dózisú szteroid kezelésre szorul, vagy pedig, ha a szervezetében más helyen kórosan sok szteroid termelődik. A mellékvesekéreg funkciója kieshet akkor is, ha az agyalapi mirigy nem termel megfelelő mennyiségű szabályozó, stimuláló hormont. Ezenkívül újszülötteknél is előfordulhat a szülés előtt vagy alatt, tartós oxigénhiány esetén.

A tünetek kialakulását tekintve két formát kell elkülöníteni.
A leggyakoribb eset az, amikor a mellékvese károsodása lassan megy végbe, s így a funkciókiesés is krónikus formában jelentkezik. Ez azt jelenti, hogy a tünetek lassan, fokozatosan alakulnak ki. Ez a betegség az Addison-kór, mely esetén a beteg fáradtságról, gyengeségről panaszkodik, nehezen kel fel az ágyból, izmai elgyengülnek – sokszor valamilyen izombetegség gyanúja miatt kezdik meg a vizsgálatokat.
Bár Addison-kórnak csak a mellékvese primer károsodását nevezzük, fontos tudni, hogy nem mindig a mellékvese károsodása az elsődleges. Előfordul, hogy a hormontermelést befolyásoló, a mellékvesére ható agyalapi mirigy károsodása okozza a mellékvese elégtelenségét.

A mellékvese működési zavar tünetei

Az elsődleges illetve másodlagos vagy harmadlagos mellékvesekéreg-elégtelenség között a legfőbb különbség, hogy az elsődleges formában a mellékvesekéreg minden hormontermelése kiesik, az egyéb kórformákban viszont a vérnyomás-szabályozásban is szerepet játszó, a só- és vízháztartást befolyásoló aldoszteron hormon termelődése megmarad.
A másik típusos tünetcsoportba a gyomorbélrendszeri panaszok sorolhatók, például a hányinger, hányás, étvágytalanság, esetleg hasmenés. Megjelenő tünet a bőrszín megváltozása: fokozott barna pigmentáció kialakulása. A beteg barnásszürkés bőrszíne általában az egész testen észlelhető, de a napnak kitett helyeken kifejezettebb, valamint jól látható a hegvonalakban, az emlőbimbók körül, a körmön, a szájnyálkahártyán és a tenyér redőiben. A beteg szédül, vérnyomása alacsony, személyisége megváltozik, depressziós lesz, és memóriazavar is észlelhető.
A tünetek sokfélék lehetnek mellékvese működési zavar esetén, és döntő részben nem jellegzetesek.
Abban az esetben, ha a tünetek észlelhetők, a legegyszerűbb laboratóriumi vizsgálattal is igazolhatók, mivel a legfontosabb kórjellemző az, ha a vérben a nátriumszint kórosan alacsony, azonban a káliumszint ellenben kórosan magas. A felvetett gyanút hormonvizsgálatok is alátámaszthatják. A betegségnek számos egyéb laboratóriumi jele létezik még: alacsony vércukorszint, vérszegénység, de az előbb említett kóros változások szinte megadják a diagnózist a tünetekkel együtt. Tudni kell viszont, hogy számos más betegségben is előfordulhatnak hasonló véreredmények, tehát mindig ismerni kell a tüneteket, és gondolni egyéb vesebetegségre.

mellékvese-működési-zavar_pic3

Hogyan alakul ki a mellékvese működési zavar?

A betegség kialakulásának és lefolyásának másik formája a hevenyen kialakuló krízis: ilyenkor a tünetek hirtelen jelentkeznek, illetve súlyosak, és életveszélyes állapot alakulhat ki. A beteg nyugtalan, hasi panaszai lehetnek, vérnyomása és testhőmérséklete csökken, pulzusa meggyorsul, és esetleg epilepsziás görcsök, valamint kóma is felléphetnek. Ilyenkor sürgős beavatkozásra van szükség.

A táplálkozásunkkal és az életmódunkkal jelentősen tudjuk befolyásolni a mellékvese terheltségét is. Bizonyos élelmiszerek elfogyasztása után egyes hormontermelő mirigyek képesek jobban aktivizálódni. A mellékvese működési zavar jelentkezése napjainkban egy gyakran előforduló probléma, ugyanis a sok stresszhelyzet, az elégtelen táplálkozás, a folyamatos rohanás és a helytelen életmód meglehetősen rombolja az emberi szervezetet. Emiatt érdemes odafigyelnünk magunkra és az életmódunkra.